شایع ترین بیماری های روماتولوژی در کودکان

بیماری های روماتولوژی، مجموعه ای از بیماری هایی است که به بافت های نرم و مفاصل بدن تحت تأثیر قرار می دهند و ممکن است در هر سنی از زندگی اتفاق بیفتند. اما یکی از گروه های مهم بیماری های روماتولوژی، بیماری هایی هستند که در کودکان و نوجوانان بروز می کنند.

شایع ترین بیماری های روماتولوژی در کودکان


آرتریت

این بیماری جزء شایع ترین بیماری های روماتولوژی در کودکان محسوب می شود و معمولاً با درد و التهاب مفاصل همراه است. در برخی از موارد، ممکن است باعث محدودیت حرکت و کاهش عملکرد مفاصل شود.

لوپوس اریتماتوس

یک بیماری خود ایمنی که می تواند مفاصل، پوست، کلیه ها و سایر اعضا و انسجامات بدن را تحت تأثیر قرار دهد. در کودکان، لوپوس معمولاً با علائمی همچون خستگی، درد عضلانی، آسم، تب و آسیب به پوست ظاهر می شود.

ارتشایتوز جوانان

این یک بیماری هسته ای است که بخصوص در مراحل نوجوانی بروز می کند و ممکن است با درد و التهاب مفاصل همراه باشد. ارتشایتوز جوانان معمولاً بر پس لگته و آسیب به مفاصل کمر، زانو و مچ پا ظاهر می شود.

آرتریت ایمنی

این بیماری، که به عنوان RA نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین بیماری های روماتولوژی در بزرگسالان است، اما ممکن است در کودکان نیز ظاهر شود. RA معمولاً با درد، تورم و سفوند مفاصل همراه است و ممکن است باعث خستگی و کاهش انرژی شود.

در نهایت، بیماری های روماتولوژی در کودکان می توانند اثرات مزمن و مهمی بر روی کیفیت زندگی آنان داشته باشند. بنابراین، تشخیص و درمان سریع این بیماری ها می تواند کمک زیادی به بهبود وضعیت سلامتی کودکان داشته باشد.

فیبرومیالژیا

همچنین فیبرومیالژی در کودکان نیز دیده می‌شود که البته چندان شایع نیست. شیوع فیبرومیالژی در برخی مراکز روماتولوژی تا ۲۰٪ نیز گزارش شده‌است. اکثر بیماران با تظاهرات فیبرومیالژی بین ۳۰ تا ۵۰ سال دارند. بسیاری از بیماران ممکن است به اختلال روماتولوژیک دیگری نیز (به عنوان مثال RA, SLE یا SS) مبتلا باشند.

پورپورای هنوخ شوئن لاین

بیمارِی پورپورای هنوخ شوئن‌لاین که بیشتر کودکان و به ویژه پسران (۱۲–۴ ساله) را مبتلا می‌سازد بطور خلاصه عبارتست از: ضایعات پورپورای (خونریزی زیر جلدی) بر روی پاها، درد مفاصل، دردهای شکمی دوره‌ای، تب، احساس کسالت و درگیری کلیوی.

زانوی پرندگان

زانوی پرندگان که به تاندونیت کشکک زانو نیز معروف است در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب تاندون های زانو ایجاد می شود. در واقع تاندون کشکک زانو باعث ایجاد ثبات می‌ شود و استخوان‌ها را در کنار هم نگه می‌ دارد. هنگامی که بیش از حد از زانوی خود استفاده می کنید، می تواند باعث ایجاد پارگی های ریزی در تاندون کشکک شود.

دردهای رشدی

پس از آن کودکان بین ۸ تا ۹ سال درگیر این درد در عضلات بازو و پا می‌شود. دردهای رشد کودکان بیشتر در قسمت زانو و به صورت درد ساق پا دیده می‌شود. اگر این درد خفیف بوده، مشکلات جدی در پی نداشته و ناشی از بیماری دیگری نباشد خود‌به‌خود و با روش‌های خانگی مانند ماساژ درمان خواهد‌ شد.

بیماری بهجت

بیماری بهجت نوعی بیماری عودکننده بافت همبند با علت نامشخص است؛ که با اولسراسیون دهان و ناحیه ژنتیال, ضایعات چشم و پوست مشخص می شود. شیوع بیماری در کشورهای ترکیه, ایران و ژاپن شایع تر است. در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر مشاهده می شود.

تب روماتیسمی

این بیماری در کودکان زیر ۴ سال و بزرگسال بالای ۴۰ سال نادر است. بیماری حدود ۲–۶ هفته بعد از عفونت گلو با استرپتوکوک شروع می‌شود (در عفونت پوستی تب روماتیسمی ایجاد نمی‌شود). ضایعه مشخص این بیماری التهاب نزدیک عروقی گرانولوماتوز است. درگیری قلبی می‌تواند خود محدود شونده یا پیشرونده باشد.

سندرم هایپرموبیل

سندرم هایپرموبیل یکی دیگر از بیماری‌های روماتولوژیکی در کودکان است که با افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل و درد مزمن در آن‌ها همراه است.

نتیجه‌گیری


با توجه به اهمیت شناخت بیماری‌های روماتولوژیکی در کودکان و تأثیرات جدی آن‌ها بر سلامتی، شناخت شایع‌ترین بیماری‌های این حوزه و اقدامات پیشگیری و درمانی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. ارتقاء آگاهی و دانش درباره این بیماری‌ها می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی کودکان مبتلا کمک کند.