درمان خانگی،داروهای گیاهی و رژیم غذایی برای درمان آسم کودکان

آسم، التهاب در حال پیشرفت راه‌های هوایی ریه‌ها است که موجب آسیب‌پذیری راه‌های تنفسی و ایجاد مشکل در هنگام تنفس (حملات آسم) می‌شود. عوامل محرک شامل آلرژی، سرماخوردگی و ورزش هستند. آسم توسط داروهای ضدالتهابی قابل‌کنترل است. تا جای ممکن از محرک‌ها اجتناب کنید و از داروها برای درمان آسم استفاده کنید. تشخیص و درمان آسم در کودکان زیر 5 سال دشوار است، همچنین آزمایش‌های تشخیصی استاندارد که برای اندازه‌گیری کیفیت تنفس فرد انجام می‌شود نمی‌توانند به راحتی و با دقت در کودکان زیر 5 سال استفاده شوند. برخی از روش‌های کنترل آسم که برای کودکان بزرگ‌تر در دسترس است، برای نوزادان و کودکان پیش‌دبستانی توصیه نمی‌شود. به همین علت کنترل آسم در کودکان زیر 5 سال نیاز به نظارت دقیق و نسبتاً مکرر دارد. شما می‌توانید علائم آسم را با پیروی از برنامه‌ها و توصیه‌های متخصص اطفال کاهش دهید و درمان لازم را داشته باشید.

شما می‌توانید با کاهش مصرف سموم زیست‌محیطی و داشتن رژیم غذایی، خوردن غذاهای سرشار از مواد مغذی، توجه به نقش سیستم عصبی در عملکرد ریه و یادگیری کنترل بهتر استرس به‌طور طبیعی آسم کودک را درمان کنید. تمام داروهای خانگی برای کنترل آسم عوارض جانبی بسیار کمی دارند. متخصص اطفال به شما در کنترل علائم آسم کمک می‌کند. جهت رزرو وقت تشخیص با شماره‌های [shortcode-variables slug="number"] تماس بگیرید.

درمان آسم کودکان با درمان خانگی، داروهای گیاهی و رژیم غذایی


بهترین غذاها برای درمان آسم

داشتن رژیم غذایی سالم حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی موجب مبارزه با توکسین های زیست‌محیطی، کنترل واکنش‌های التهابی و کاهش محرک‌های غذایی و درنتیجه کاهش آسم می‌شود. خوردن غذاهای متنوع این اطمینان را حاصل می‌کند که کودک تمام مواد مغذی موردنیاز برای ایمنی بدن را دریافت می‌کند. مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی مناسب می‌تواند یکی از بهترین داروهای خانگی برای آسم باشد.
برخی از غذاهای سودمند که شامل برنامه رژیم غذایی در بیماری آسم هستند عبارت‌اند از:

 • مواد غذایی حاوی کاروتنوئیدها: کاروتنوئید نوعی رنگ‌دانه است که به میوه‌ها و سبزی‌ها رنگ نارنجی یا قرمز می‌دهد و می‌تواند به کاهش حملات آسم کمک کند. کاروتنوئیدها به‌عنوان پایه‌ی ویتامین A شناخته می‌شوند که در سالم نگه‌داشتن غشاهای مخاطی که در مسیر عبور هوا قرار دارند، نقش دارند. شدت آسم با کمبود ویتامین A ارتباط دارد، بنابراین مصرف مواد غذایی مانند سبزی‌ها رژیمی، سیب‌زمینی شیرین، هویج، سبزی‌ها برگ‌دار و انواع توت‌ها را در رژیم کودک افزایش دهید.
 • مواد غذایی حاوی فولات ویتامین (B9): فولات واکنش‌های آلرژیک و التهاب را کاهش می‌دهد. این مواد با تنظیم فرآیندهای التهابی باعث کاهش خس‌خس نیز می‌شوند. غذاهای حاوی فولات بالا شامل سبزی‌ها برگ سبز، لوبیا و آجیل می‌شوند.
 • ویتامین E و ویتامین C: ویتامین C آنتی‌اکسیدان قوی است و به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند، به همین دلیل برخی تحقیقات نشان می‌دهد مصرف ویتامین C موجب کاهش آسم و التهاب می‌شود. ویتامین C در برگ‌های  سبز، مرکبات، سبزی‌ها و انواع توت‌ها یافت می‌شود.  ویتامین E یکی دیگر از آنتی‌اکسیدان‌های قوی موجود در آجیل، دانه‌ها و روغن‌های گیاهی سالم است.
 • غذاهای حاوی منیزیم: کاهش سطح منیزیم با افزایش خطر ابتلا به آسم همراه است و افزایش منیزیم باعث کاهش شدت حملات آسم و علائمی مانند اضطراب عضلانی می‌شود. یافته‌ها نشان داده است که منیزیم می‌تواند برونشیت (برونشیت) را کاهش دهد و اجازه می‌دهد هوا به راحتی به داخل و خارج از ریه‌ها حرکت کند. منابع منیزیم شامل سبزی‌ها، آجیل، لوبیا، کاکائو هستند.
 • کلم بروکلی، جوانه کلم بروکلی و دیگر انواع کلم: این موارد حاوی آنتی‌اکسیدان بالا و ترکیب مهم به نام سولفورافان هستند. مزیت عمده‌ی سولفورافان این است که آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان را افزایش می‌دهد که باعث می‌شود اثرات مضر آلودگی هوا روی بدن کاهش یابد.
 • سیر، پیاز و دانه‌های خردل: همه آن‌ها ضد میکروب طبیعی هستند. آن‌ها به مبارزه با عفونت باکتری‌ها کمک می‌کنند و سلامت کلی سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشند.  این مواد همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان کورستین هستند که التهاب را کنترل می‌کنند.
 • شیر غیرپاستوریزه و لبنیات محلی: به نظر می‌رسد لبنیات غیرپاستوریزه باعث محافظت از کودکان در برابر علائم آسم و تب می‌شود. پروبیوتیک سالم در شیر غیرپاستوریزه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای حاوی پروبیوتیک باعث بهبود هضم و کمک به توقف واکنش‌های آلرژیک می‌شود. واکنش‌های آلرژیک زمانی رخ می‌دهد که پروتئین و سایر مواد حساسیت‌زا از غشاء گوارش عبور می‌کنند. مادران با مصرف پروبیوتیک در هنگام بارداری یا شیردهی می‌توانند از ایجاد آسم در فرزندان خود جلوگیری کنند.
 • پری بیوتیک ها و مواد غذایی با فیبر بالا: این الیاف گیاهی سموم را از بین می‌برد و باکتری‌های پروبیوتیک مفید را تقویت می‌کند. غلات، آجیل، لوبیا، دانه‌ها و سبزی‌ها خام دارای مواد پری بیوتیکی و منابع عالی فیبر هستند.
 • غذاهای حاوی امگا 3: امگا 3 بیشتر در ماهی های چرب مانند ماهی خال خالی، ساردین، نارنجی، ماهی قزل آلا، و ماهی تن یافت می‌شود. آجیل و دانه‌ها همچنین دوز مناسبی دارند. امگا 3 به کاهش بروز آسم کمک می‌کند زیرا باعث کاهش التهاب و واکنش‌پذیری سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • غذاهایی با ویتامین B5 (یا اسید پانتوتنیک): این ویتامین در افراد مبتلا به آسم به مقدار زیاد باید مصرف شود زیرا به نظر می‌رسد بدن این افراد قادر به استفاده درست از این ویتامین نیست. همچنین یافته‌ها نشان می‌دهد که تئوفیلین، داروئی که برای درمان آسم استفاده می‌شود، باعث کمبود ویتامین B5 می‌شود. اسید پانتوتنیک نیز در عملکرد آدرنال دخالت دارد و استرس نقش بزرگی در آسم دارد.

اجتناب از غذائی که می‌تواند آسم را شدیدتر کند

راه‌های بسیاری وجود دارد که غذاهای فرآوری شده به تشدید آسم منجر شود.  کمبود فیبر باکتری‌های پروبیوتیک و اسید معده را کاهش می‌دهد و هضم مناسب را مختل می‌کند. فقدان مواد مغذی در این غذاها بر تمام بدن تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که آن‌ها قادر به خنثی کردن سموم نباشند. کمبود میوه و سبزی‌ها تازه در رژیم غذایی موجب افزایش سطح التهاب و نواقص و سو تغذیه می‌شود.
مواد غذایی که باید در رژیم غذایی کودک کاهش یا حذف شود شامل لبنیات پاستوریزه، قند اضافه، چربی‌های ترانس یا روغن‌های تصفیه‌شده، گلوتن و کربوهیدرات‌های فرآوری شده است. دلیل اجتناب از این مواد غذایی به همراه سایر داروهای خانگی برای آسم در ادامه ذکرشده است:

 • بچه‌هایی که غذاهای سرخ‌شده در روغن‌های گیاهی تصفیه‌شده / فرآوری شده را می‌خورند و چربی‌های هیدروژنه را مصرف می‌کنند، بیشتر احتمال دارد به آسم مبتلا شوند. این چربی‌های ترانس به ایجاد رادیکال‌های خطرناک آزاد در بدن کمک می‌کنند.
 • كودكانی كه از شیر خشک پودری و پاستوریزه استفاده می‌کنند بیشتر از افرادی كه از شیر مادر تغذیه می‌کنند در معرض خطر ابتلا به آسم و آلرژی هستند.
 • وجود قند بالا در بسیاری از غذاهای فرآوری شده موجب رشد بیش‌ازحد مخمر یا کاندیدا آلبیکنس می‌شود. مخمر می‌تواند خود محرک باشد و حتی بدتر از آن می‌تواند مواد مغذی ارزشمندی را از دستگاه گوارش از بین ببرد.
 • آلرژی غذایی مخفی اغلب باعث حملات آسم می‌شود. شایع‌ترین آلرژی غذایی مربوط به محصولات لبنی پاستوریزه، گلوتن، سویا، تخم‌مرغ و آجیل می‌شود. گلوتن گندم و سویا در انواع مختلفی از غذاها مانند پروتئین گیاهی هیدرولیز، لسیتین، نشاسته و روغن‌های گیاهی مخفی می‌شوند.
 • مواد نگه‌دارنده غذا و رنگ‌آمیزی غذا می‌توانند باعث حملات آسم شوند. برای مثال از  تارتارازین (رنگ مواد غذایی زرد)، سولفیت و دی‌اکسید گوگرد اجتناب کنید.

روغن‌های ضروری برای درمان آسم

بسیاری از کودکان مبتلا به آسم دائماً سرفه و خس‌خس می‌کنند و دچار مشکل تنفس می‌شوند. همه این روغن‌های ضروری - مخصوصاً روغن‌های ضروری برای آلرژی - می‌توانند به کنترل آسم كمك كنند. زمانی که مخاط (خلط) یا سایر مواد در مسیرهای تنفسی تجمع می‌یابند، این علائم به‌عنوان اقدامات انعکاسی، سعی دارند تنفس بدون درد را تسهیل کنند.
سعی کنید در خانه با روغن اکالیپتوس و روغن نعناع بخور بدهید تا راه‌های تنفسی را باز کنید. روغن کندر را می‌توان برای کاهش التهاب و تورم غدد لنفاوی مورداستفاده قرارداد و اسطوخدوس می‌تواند برای کاهش علائمی مانند اضطراب و تغییرات خلقی استفاده شود.

داروهای گیاهی

ایده دیگر استفاده از گیاهان دارویی که سبب تقویت ریه‌ها، به‌خصوص برونشیل ها و همچنین سیستم ایمنی بدن می‌شود، است. مخلوط کردن گیاهان خشک زیر:

 • برگ گل ماهور برای ریه‌ها، 1 قاشق چای‌خوری
 • ریشه زنجبیل شامی برای برنشیل، 1 قاشق چای‌خوری
 • بابونه، برای تسکین واکنش آلرژیک، 1/2 قاشق چای‌خوری
 • اکیناسه، برای تقویت سیستم ایمنی بدن، 1/2 قاشق چای‌خوری
 • زنجبیل، برای خواص آنتی‌هیستامینی‌اش، 1/8 قاشق چای‌خوری
 • این‌ها نسبت گیاهان هستند که برای تهیه چای 3 تا 4 فنجان آب اضافه می‌کنند.

نکاتی برای درمان خانگی آسم کودکان

ممکن است والدین کار زیادی در مورد آلودگی خارج از منزل نتوانند انجام دهند اما به حداقل رساندن آلاینده‌ها در خانه می‌تواند به‌شدت حساسیت به حملات آسم را کاهش دهد. در اینجا نکاتی برای کمک به والدین برای حذف بسیاری از منابع تحریک‌کننده که احتمالاً در خانه یافت می‌شوند ذکرشده است:
سعی کنید همیشه، حتی در زمستان، یک پنجره در خانه باز باشد تا هوای تازه‌وارد شود. در صورت امکان از یک تهویه بازیابی حرارتی استفاده کنید تا هوای خارج به داخل هدایت شود.

 • اجتناب از هرگونه دود مانند دود کوره‌های چوب و سیگار.
 • از صابون ضد باکتری و ضدعفونی‌کننده اجتناب کنید.
 • از رطوبت‌گیر در مناطق مرطوب استفاده کنید و نشت آب را برای جلوگیری از ایجاد کپک و قارچ رفع کنید.
 • خرید یک فیلتر آب برای حذف کلر از آب‌لوله‌کشی.
 • از کف‌پوش یا فرش‌هایی استفاده کنید که بتوانید زیر آن‌ها را تمیز و گرد و غبار را کاهش دهید.
 • در هفته به‌طور مرتب رختخواب را بشویید و به‌طور منظم اثاث و لوازم داخلی و فرش را تمیز و جارو کنید.
 • از بالش غیر آلرژی‌زایی که بدون پر و کرک هستند استفاده کنید.