جراحی ترمیم لب شکری و شکاف کام

شکاف لب و کام به معنای وجود فاصله بین لب و یا سقف دهان است که از بدو تولد در بعضی از نوزادان وجود دارد. شکاف لب و کام یکی از شایع‌ترین اختلالات مادرزادی هستند. هر دوی این مشکلات خوشبختانه قابل درمان هستند. اغلب کودکان می‌توانند با انجام یک جراحی، طی یک سال اول زندگی خود این مشکل را برطرف کنند.

بسیار مهم است که فرزند شما در اولین فرصت ممکن درمان شود تا از عوارض ناشی از شکاف و لب و کام که ممکن است در آینده ایجاد شود، جلوگیری کنید. برخی از این عوارض عبارتند از: مشکل در غذا خوردن، عفونت گوش، از دست دادن شنوایی، مشکلات دندانی و مشکلات گفتاری. اقدام برای درمان در اولین فرصت ممکن، موجب می‌شود که شما بتوانید بروز این عوارض را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهید. اگر کودک شما به شکاف لب و کام دچار است، تیمی متشکل از متخصصین اطفال و جراحان گوش و حلق و بینی می‌توانند مشکل کودک شما را با جراحی برطرف کنند. برای آنکه مشکل کودک شما به طور کامل برطرف شود، ممکن است بعد از جراحی نیاز به گفتار درمانی یا درمان‌های دیگری نیز داشته باشد. جهت رزرو نوبت میتوانید با شماره [shortcode-variables slug="number"] تماس حاصل فرمایید.

شکاف لب و کام چگونه ایجاد می‌شود؟طی 6 الی 10 هفته‌ی اول بارداری، استخوان‌ها و بافت‌های فک بالایی، بینی و دهان شکل گرفته و به هم متصل می‌شوند و لب و سقف دهان شکل می‌گیرد. در صورتی که بخش‌هایی از لب و سقف دهان به هم متصل نشوند، شکاف لب و کام ایجاد می‌شود. شکاف لب ممکن است تنها در حد بالا رفتگی مختصری در یک طرف لب باشد و یا ممکن است شکاف بزرگی باشد که تا پایین بینی ادامه دارد. لب شکری نیز ممکن است اندازه و شدت‌های مختلفی داشته باشد. ممکن است تنها بافت نرم نزدیک گلو، حفره‌ی کوچکی داشته باشد و یا فاصله‌ی بزرگی در سقف دهان باشد که از بالای گلو تا نزدیکی سقف دهان در پشت دندان‌های جلو، کشیده شده است. اغلب موارد ابتلا به شکاف لب و کام در یکی از سه دسته‌ی زیر جای می‌گیرند:

  • شکاف لب به‌ تنهایی: شیوع بیشتر در پسران
  • شکاف کام به‌ تنهایی: شیوع بیشتر در دختران
  • شکاف لب و کام: شیوع بیشتر در پسران

در اغلب موارد، شکاف لب یا کام بعد از تولد کودک تشخیص داده می‌شود اما در برخی از موارد ممکن است، این موضوع در عکس‌برداری‌های انجام شده در هنگام بارداری نیز آشکار شود. تشخیص لب شکری، مشکل‌تر است و لازم است بعد از تولد، وضعیت سقف دهان کودک به‌دقت بررسی شود. شکاف لب ممکن است تنها در یک طرف دهان یا هر دو طرف آن باشد.

علل لب شکری


پزشکان به‌ طور قطع نمی‌دانند که علت بروز شکاف لب و کام چیست؛ اما تصور می‌شود که در اغلب موارد این مشکل ناشی از ترکیبی از عوامل ارثی و ژنتیکی و عوامل محیطی (مانند کمبود ویتامین یا مصرف برخی داروهای خاص) دارد. هم پدر و هم مادر می‌توانند زن مربوط به شکاف لب و کام را به کودک خود انتقال دهند. خوردن برخی از داروهای خاص (مانند داروهای ضد تشنج) در دوران بارداری می‌تواند احتمال بروز شکاف لب و کام در کودک را افزایش دهد . همچنین در صورتی که مادر موارد غذایی کافی (مانند فولیک اسید) را به اندازه کافی دریافت نکند، خطر بروز مشکل شکاف لب و کام بیشتر می‌شود. قرارگیری مادر در معرض برخی مواد شیمیایی خاص نیز همین تأثیر را دارد.

عوارض


مشکل در غذا خوردن

کودکانی که تنها شکاف لب دارند معمولاً در غذا خوردن مشکلی ندارند. اما در صورتی که کودک کام شکاف دار داشته باشد، غذا خوردن برای او مشکل بزرگی خواهد بود. در حالت عادی، سقف دهان یا کام از ورود غذا به بینی جلوگیری می‌کند اما با وجود شکاف کام، کودک مقدار زیادی هوا را نیز به داخل معده قورت می‌دهد و از طرف دیگر غذا از داخل دهان به بینی بازگشت می‌کند. همچنین مکیدن سینه مادر و یا پستانک نیز برای این کودکان مشکل است. بنابراین کودکان مبتلا به لب شکری برای شیر خوردن به پستانک مخصوص نیاز دارند تا شیر مادر یا شیر خشک از طریق آن به داخل دهانشان ریخته شود.

تجمع مایع در گوش میانی و مشکلات شنوایی

بسیاری از کودکانی که به شکاف کام مبتلا هستند، در معرض خطر تجمع مایعات در گوش میانی هستند. مایع تجمع یافته از طریق لوله‌ی استاش (بوسیله لوله باریکی که گوش میانی را به پشت بینی متصل می‌کند) حرکت نمی‌کند و از گوش میانی خارج نمی‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به عفونت گوش و حتی ناشنوایی شود. به همین خاطر معمولاً لازم است که لوله‌ی باریکی در پرده‌ی گوش این کودکان قرار داده شود تا به خارج شدن این مایع از گوش کمک شود.

مشکلات دندانی

کودکان مبتلا به شکاف لب و کام، اغلب دچار مشکلات دندانی از جمله، داشتن دندان‌های کوچک، نداشتن برخی از دندان‌ها، داشتن دندان اضافه، قرار گرفتن دندان در موقعیت ناصحیح و نامرتبی دندان‌ها می‌شوند

مشکلات گفتاری

کودکانی که تنها به شکاف لب مبتلا هستند، کمتر از کودکان مبتلا به لب شکری، دچار مشکلات گفتاری می‌شوند. در حدود 1 کودک از هر 5 کودکی که کام شکاف دار داشته و عمل جراحی را انجام داده اند، دچار مشکلات گفتاری می‌شوند. برای مثال ممکن است صدای کودک حالت تودماغی داشته باشد (به نظر برسد که کودک دارد از طریق بینی صحبت می‌کند). این موضوع بدین خاطر است که سقف دهان به خوبی حرکت نمی کند تا از خروج هوا از بینی جلوگیری کند.

درمان


در صورتی که کودک شما به شکاف لب و کام مبتلا باشد، لازم است که به متخصص اطفال مراجعه کنید و او بعد از بررسی وضعیت کودک شما، در مورد چگونگی درمان به شما توضیح می‌دهد. برای برطرف کردن مشکل شکاف لب و کام و عوارض ناشی از آن، لازم است که تیمی از متخصصان و پزشکان مختلف برای درمان کودک شما اقدام کرده و نیازهای او را برطرف کنند تا کودک بتواند به طور طبیعی و به سلامت، پا به بزرگسالی بگذارد.

درمان جراحی

شکاف لب و شکاف کام هر دو به کمک جراحی ترمیم می‌شوند. این جراحی توسط متخصص جراحی پلاستیک انجام می‌شود. اغلب کودکان برای انجام این جراحی بین 1 تا 2 روز در بیمارستان بستری می‌شوند. جراحی ترمیم شکاف لب بین 3.5 تا 6 ماهگی انجام می‌شود. در این جراحی، بدشکلی لب و بینی برطرف می‌شود. مدت زمان انجام جراحی به شدت شکاف لب و میزان فاصله‌ی موجود بین بافت‌ها و سلامت کلی کودک شما بستگی دارد. قبل از انجام جراحی، متخصصین وضعیت سلامت کودک را کاملاً بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که کودک شالم است و رشد طبیعی دارد. در کودکانی که شکاف لبشان بسیار شدید است، لازم است درمان‌هایی قبل از جراحی انجام شوند تا کودک برای انجام جراحی آماده شود و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید. معمولاً در این موارد، از وسیله‌ی مخصوصی به نام Latham استفاده می‌شود که فاصله‌ی شکاف را کاهش می‌دهد و به جراح کمک می‌کند تا به نتایج بهتری دست پیدا کند. در صورتی که لازم باشد کودک شما برای مدتی از Latham استفاده کند، در ابتدا از دهان او قالبی تهیه می‌شود و سپس وسیله‌ی کاملاً سفارشی برای دهان کودک شما ساخته شده و سپس در اتاق جراحی، در دهان کودک قرار داده می‌شود. با بالا رفتن سن کودک ممکن است نیاز باشد که جراحی دوی روی لب یا بینی انجام شود. اغلب کودکانی که به شکاف لب مبتلا هستند، در آینده با رسیدن به سن بلوغ و پایان دوره رشد، می‌توانند با انجام جراحی پلاستیک بینی، ظاهر بسیار بهتر و طبیعی‌تری پیدا کنند. جراحی ترمیم شکاف کام معمولاً دیرتر از 6 ماهگی انجام می‌شود. اغلب موارد این جراحی قبل از یک‌سالگی انجام می‌شود که این موضوع بستگی به شرایط کودک و وضعیت سلامتی او دارد. هدف از انجام این جراحی بستن شکاف کام و ترمیم ماهیچه‌های این قسمت است تا کودک شما بتواند در آینده به طور طبیعی صحبت کند.

مشکلات دندانی و نامرتبی دندان‌ها

داشتن دندان‌های سالم و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها برای کودکان مبتلا به لب شکری بسیار اهمیت بالایی دارد چرا که این کودکان به طور طبیعی بیشتر از کودکان دیگر دچار مشکلات دندانی می‌شوند. لازم است که این کودکان هر روز دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشند و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند. کودکان مبتلا به شکاف لب و کام ممکن است درمان ارتودنسی را از سن شش سالگی آغاز کنند. این کار احتمالاً با افزایش عرض کام آغاز می‌شود تا پهنای سقف دهان به اندازه عادی برسد. بعد از این مرحله، از بریس و سیم‌کشی دندان‌ها برای ردیف کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. برخی از کودکان مبتلا به بیماری کام شکاف دار ممکن است یکی از دندان‌های دائمی خود را به طور کلی نداشته باشند که می‌توان آن را با یک دندان مصنوعی جایگزین کرد و یا در سن بزرگسالی در جای این دندان، ایمپلنت قرار داد.

گفتار درمانی

برخی از کودکان بعد از انجام جراحی ترمیمی به گفتار درمانی نیاز دارند. متخصص گفتار درمانی به صورت مداوم وضعیت کودک شما را باید تحت نظر داشته باشد و به شما خواهد گفت که چه زمانی لازم است که اقدامات درمانی در این زمینه برای کودک شما صورت گیرند.