بیماری سرخجه در کودکان: علایم و درمان

روبلا (سرخجه) یک عفونت است که اغلب بر پوست و غدد لنفاوی تاثیر می گذارد و ناشی از ویروس سرخجه است (که با ویروسی که موجب سرخک می شود فرق دارد) و درمان خاصی ندارد. این بیماری به طور کلی در کودکان خفیف است اما ابتلا زنان باردار به سرخجه بسیار خطرناک است زیرا ممکن است سبب ایجاد علایم مادرزادی سرخچه در نوزادان شود. در صورتی که کودک شما تب دارد باید به پزشک مراجعه کنید. سرخجه اگر درمان نشود عوارض خطرناکی مانند اختلال رشد، آب مروارید، ناشنوایی، مشکلات قلب، نقص در دیگر اندام ها و عقب ماندگی ذهنی را ایجاد میکند.

اگر فکر می کنید فرزندتان سرخجه دارد بلافاصله به دکتر مراجعه کنید. از آنجا که سرخجه نادر است و به راحتی با سایر بیماری ها مانند سرخک و تب اسکارلت اشتباه گرفته می شود احتمالا پزشک نوزادتان را مورد معاینه قرار می دهد و نمونه‌های خونی را برای تایید تشخیص میگیرد. متخصص اطفال درمان مناسب برای فرزندتان را بسته به شدت وضعیت او توصیه می کند. برای دریافت نوبت با شماره 02126656126 تماس بگیرید.

علل


سرخک آلمانی ناشی از ویروس سرخجه است. این ویروسی بسیار مسری است که می تواند از طریق تماس نزدیک یا از طریق هوا پخش شود .ممکن است فرد از طریق تماس با قطره های کوچک مایع از بینی و گلو هنگام عطسه و سرفه مبتلا شود. این بدان معنی است که شما می توانید با لمس فرد آلوده یا دست زدن به یک شیء آلوده، ویروس را دریافت کنید. سرخک آلمانی نیز می تواند از طریق جریان خون زن باردار به کودک در حال رشد در رحم منتقل شود. افرادی که مبتلا به سرخک آلمانی هستند از یک هفته قبل از ظاهر شدن راش پوستی تا دوهفته بعد از از بین رفتن راش‌ها بیشترین احتمال شیوع و انتقال را دارند. بنابراین بیماران قبل از اینکه حتی بدانند که به این ویروس مبتلا شده اند، می توانند ویروس را گسترش دهند.

عوامل خطر


  • واکسینه نشدن: اگر کودک شما واکسن سرخجه را دریافت نکرده است بیشتر احتمال دارد که این بیماری را توسعه دهد.
  • مسافرت بین المللی: اگر به کشورهایی سفر می کنید که سرخجه شایع تر است، فرزندان شما و حتی شما در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید.
  • کمبود ویتامین A:  کمبود ویتامین A در رژیم غذایی کودک شما باعث می‌شود احتمال ابتلا به سرخجه افزایش یابد و علائم شدیدتری هم ایجاد شود.

علائم و نشانه ها


بسیاری از کودکان علائم زیادی را نشان نمی‌دهند. عفونت می تواند در نوجوانان و بزرگسالان شدیدتر باشد. نشانه‌ها و علائم ممکن است تا 2 یا 3 هفته بعد از اینکه عفونت در بدن ایجاد می شود، بروز نکنند.

برخی از علائم و نشانه های سرخجه عبارتند از:

  • تب خفیف
  • تورم غدد لنفاوی در پشت و گردن و پشت گوش
  • راش که برای اولین بار در صورت ظاهر می شود و به بدن و اندام گسترش می یابد.
  • راش حاوی نقاط کوچک و صاف صورتی است که هنگام فشرده شدن کمرنگ میشوند.
  • راش معمولا بعد از چند روز تب و احساس بد ظاهر می شود.
  • درد مفصل در زنان بزرگسال و بالغ رایج است.
  • درد مفصل معمولا بعد از راش رخ می دهد و ممکن است چند هفته طول بکشد.

برای دریافت اطلاعات درباره ی بیماری فرزندتان لطفا با پزشک صحبت کنید.

عوارض


جدی ترین عارضه سرخجه زمانی اتفاق می افتد که یک زن باردار در 4 ماه اول بارداری این بیماری را بگیرد. مادر آلوده می تواند بیماری را به جنین در حال رشد منتقل کند. این می تواند باعث سقط جنین شود. سرخچه همچنین می تواند به مغز در حال رشد، به گوش، چشم ، قلب، و یا دیگر ارگانها آسیب بزند. این وضعیت سندرم سرخجه مادرزادی نامیده می شود. التهاب مفاصل زانو، مچ دست و انگشتان در زنان و نوجوانان شایع است. سرخجه به ندرت می تواند باعث کاهش تعداد پلاکت ها شود که می تواند منجر به خونریزی شود. انسفالی (عفونت مغزی) یکی دیگر از عوارض نادر است.

تشخیص


از آنجا که سرخجه مشابه با سایر ویروس‌هایی است که باعث ایجاد راش می شوند، متخصص اطفال تشخیص را با یک آزمایش خون تایید می کند. آزمایش می تواند وجود انواع مختلف آنتیبادی‌های سرخچه در خون فرزندتان را مشخص کند. آنتیبادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که مواد مضر مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را شناسایی و از بین می‌برند. نتایج آزمایش می تواند نشان دهد که آیا فرزند شما در حال حاضر ویروس دارد یا خیر.

درمان


درمواقعی که کودک مبتلا به روبلا خفیف شده باشد میتوانید در خانه از او مراقبت کنید و نیاز به مراجعه به پزشک نیست اما اگر تب فرزندتان بالا رفت باید با پزشک مشورت کنید.

دارو

برای کاهش ناراحتی جزئی می توانید استامینوفن یا ایبوپروفن به فرزند خود بدهید. به یاد داشته باشید هرگز نباید به کودک مبتلا به بیماری ویروسی آسپرین بدهید زیرا استفاده از اسپرین در چنین مواردی باعث پیشرفت سندرم ری میشود. اگر بیماری فرزندتان شدید است به پزشک مراجعه کنید.

درمان‌های خانگی

آب میوه: آب پرتقال و یا حتی آب لیمو منبع خوبی از ویتامین C هستند که نه تنها در رفع تشنگی و کاهش التهاب گلو کمک می کند بلکه همچنین به غلبه بر احساس شدید گرسنگی،که به دلیل وجود ویروس است، کمک می کند.

دوره زمانی

راش سرخچه معمولا 3 روز طول می کشد. گره غدد لنفاوی ممکن است برای یک هفته یا بیشتر متورم شوند و درد مفاصل بیش از 2 هفته طول بکشد. کودکان مبتلا به سرخجه معمولا در عرض یک هفته بهبود می یابند، اما ممکن است بیماری در بزرگسالان بیشتر طول بکشد.

پیشگیری


واکسن سرخجه میتواند از ابتلا به بیماری سرخجه پیشگیری کند. ایمنی گسترده بدن در برابر سرخجه برای کنترل گسترش بیماری ضروری است و از نقص های مادر زادی ناشی از سندرم سرخجه مادرزادی جلوگیری میکند.
واکسن معمولا به کودکان 12 تا 15 ماهه به عنوان بخشی از برنامه ریزی برای ایمن سازی سرخک - اوریون - سرخجه تزریق می شود. دوز دوم ایمن سازی سرخک - اوریون - سرخجه معمولا در 4تا 6 سالگی تزریق می شود. در مورد واکسنهای مورد نیاز با پزشک فرزند خود صحبت کنید.
واکسن سرخجه نباید به زنان باردار و یا زنی که ممکن است در عرض یک ماه پس از تزریق واکسن باردار شود، داده شود. اگر قصد بارداری دارید از طریق آزمایش خون یا اثبات ایمن سازی مطمئن شوید که دربرابر سرخجه ایمنی دارید و در صورت عدم ایمنی باید حداقل 1 ماه قبل از بارداری واکسن دریافت کنید.
زنان باردار که ایمنی ندارند باید از هر کسی که بیماری دارد اجتناب کنند و بعد از زایمان واکسینه شوند تا در طول حاملگی های آینده ایمنی بدنی داشته باشند.